Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Technika światłowodowa. Wstep

Dodano: 7 lat temu Czytane: 694 Autor:

Co się tyczy światłowodów. Od dziesięcioleci używa się światłowodów. Technika pozwala przesyłać setki giga informacji w ułamki sekund. Mówi się, że św...

Technika światłowodowa. Wstep
Od dziesięcioleci używa się światłowodów. Technika pozwala przesyłać setki giga informacji w ułamki sekund. Mówi się, że światłowody to kres możliwości, najszybsze i najlepsze co może być.

Dla mnie jednak kabel to kabel. Ograniczenia, kwestia jego bezpieczeństwa, koszta i łączenie. Technik przeważnie łączy dwa włókna ze sobą co nazywa się spawaniem. Od prawdziwego spawania metali różnić jest mało. Jest łączenie dwóch elementów łukiem elektrycznym, w obu przypadkach trzeba coś nadtopic aby połączyć. Spawanie to kosztowne i czasochłonne zajęcie. Nie wszystko można idealnie przygotować do spawania. Są miejsca, ciasne Serwerownie, zalane studzienki telekomunikacyjne lub po prostu zagracone piwnice w których trzeba wykonać delikatną i precyzyjną pracę. Jest to prawdziwie przyszłościowe zajęcie. Koszt jednego spawu to od 10 do nawet 40 zł brutto.


Na początku wszystkie małe firmy płacą aby przynajmniej zacząć od podłączenia małego osiedla do swojej serwerowni. Przy prostym przyłączeniu budynku o dwóch klatkach po 10 lokatorów trzeba liczyć się z kosztem nawet 2000 zł. A wyliczyłem same kable, przełącznice, osprzęt i spawy. Jednak przy obsadzeniu klientami 80% można mieć 700 zl brutto miesięcznie przy średnich cenach abonamentu. Przy technologii PON odchodzi nam jednak koszt energii elektrycznej na klatkach i w piwnicy. Płaci się tylko za zasilenia swojej serwerowni.

Urzadznia GPON dla klientów też do tanich nie należą. Liczy się, że średnio na kliencie zarabia się przez ostatnie pół roku dwu letniej umowy. W światłowodach jednak jest ten plus że klienci kojarzą to z wielkim luksusem. Duża prędkość, jeszcze nie wszyscy mogą to mieć. Zwłaszcza na wsiach są póki co małe możliwości techniczne. Państwo jednak wspomaga operatorów sieci by każdy obywatel kraju miał możliwość połączenia z szybką siecią.

Co jest potrzebne do spawania światłowodów? Oczywistym jest że spawarka. Nie należy oszczędzać na tym podstawowym wyposażeniu. Zakłada się że żywotność światłowodów to ok 30-50 lat. Także im lepiej wykonane spawy, im mniejsza tlumienność tym nasza sieć dłużej wytrzyma na starych kablach. Lepsze spawarki można kupić za. ok 30tys w górę ale do wlasciwa inwestycja. Zwróci się po ok 3 miesiącach do ok roku pracy. Przyjmuje się że po 10tys spawów się zwraca niby płacić innej firmie za spawanie. Tańsze można kupić już za oo 5 tysięcy ale różnica pomiędzy spawami to nawet 0, 01 do 0, 03 dBm. Urzadznia odbierające dają zapas ok 10dBm zapasu na trasę ale tego nigdy dość. Jeden adapter po drodze to 0, 2 do 0, 3 dBm straty a zazwyczaj są minimum 3. Do tego trasa. 0, 2 dBm na każdy kilometr swiatlowodu. Wszystko się liczy i wszystko powinno być jak najdokladniejsze. Ważny też jest nożyk do wlokien. Wręcz niezbędny. Przycina od ostrzem diamentowym lub łamie włókno do równego kąta by łączenie było jak najdokladniejsze. Wcześniej też trzeba oczyścić włókna. Służy do tego izopropyl. Używam go na bezpyłowych chusteczkach. Do prawidłowego przygotowania włókien potrzeby jest stripper. Są to boczne Obcęgi przystosowane do ściągania warstwy zabezpieczającego lakieru z włókien jak i do przycinania otulin z pigtaili i tub światłowodowych. Operowanie małymi włóknami jest trudne, zwłaszcza jak leżą na płaskiej powierzchni więc potrzebna jest pęceta. Ja używam łamanej. Do oprawieniem samego kabla światłowodowego potrzebne są obecnie boczne duże i małe. Do przycinania powłok używam Obcęg to obcinania kabli lub narzędzie do ściągania otulin. Jest ono szczególnie ważne przy oprawianiu kabla bez wcześniejszego cięcia długości roboczej. W przygotowaniu kabla niezbędny jest też nóż tapicerski. Warto mieć też zapas wymiennych ostrzy, ponieważ przy tej pracy ważna jest dokładność, której nie osiągniemy tępym nożem.

Co się tyczy oprawianiu kabla? Światłowody to po prostu delikatne kable. Nawet otulina i różne inne zabezpieczenia jak np włókno szklane czasem nie pomogą jeśli obchodzimy się z tym nieostrożnie. Skupię się na przykładzie zakładaniu mufy. Oprócz przygotowaniu samej mufy co będzie w innym artykule ważne jest odmierzenie, będę to nazywać, długością roboczą. Za mój standard przyjąłem 2, 5 metra. Zaznaczam wcześniej długość taśma izolacyjna w różnych kolorach w zależności od kierunku kabla. Następnie zaraz za oznaczeniem nacinam powłokę. Można użyć do tego nóż, narzędzie do ściągania powłok lub Obcęgi do obcinania kabli. Osobiście używam te ostatnie ponieważ są najdokladniejsze. Przykładem w odpowiednie miejsce, lekko zaciska i obracać je lekko naciskając. Do ściągnięcia otuliny z długości roboczej możemy także użyć nóż lub narzędzie do ściągania powłok albo zastosować rozwiązanie producentów kabli. Jest nim wąski sznurek biegnący przez całą długość kabla. Wystarczy ściągnąć ok 10 cm powłoki bu dostać się do sznurka, owinąć do wokół palca w urekawiczonej dłoni i ciągnąć wzdłuż pamiętając by kont pomiędzy sznurkiem a kablem był jak najmniejszy, w innym wypadku się szybko zerwie. Niestety nawet najdokladniejsze wykonanie tej pracy nie daje 100% pewności ze uda nam się tak oprawić kabel za pierwszym razem. Osobiście używam narzędzia do ściągania powłok. Trzeba jednak uważać na długość wysuniętego ostrza. Różni producenci i różne grubości otulin. Także same otuliny na jednym kablu nie są identyczne. Kable robią hurtowo po tysiące metrów dziennie więc jeden mały błąd maszyny i pech technika sprawia że można nadciąć tubę w środku lub i nawet włókna światłowodowe. Tuby światłowodowe prócz otuliny plastikowej są także zabezpieczone włóknem szklanym i do jego usunięcia używam nożyczek do kewlaru. Po oprawianiu kabla i zamontowaniu w mufie jest już przygotowanie do spawania. Mufe można przygotować na wiele sposobów. Każda mufa ma miejsca na kable które są zabezpieczone plastikowa zaślepką. Usunąć ja można nożem, choć tego rozwiązania nie polecam z powodu niebezpieczeństwa złamania ostrza. Ja używam szlifierki końcowej z tarczą do metalu choć poradzi sobie także brzeszczot do metalu. Warto pamiętać o palniki ponieważ mufy na kabla uszczelnia się osłonami termokurczliwymi. Do mocowania kabla potrzebny jest śrubokręt krzyżak lub czasem płaski. Większość producentów do tacek na spawy do mocowania tub przewidziano Opaski zaciskowe tzw trytki. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu Opaski 2, 5x100 mm. Po wykonaniu spawów do zabezpieczenia wykorzystuje się małe Osłonki termokurczliwe 45 mm do pomieszczeń wewnętrznych i 60 mm do muf światłowodowych.

Podsumowując potrzebny sprzęt :
- Spawarka światłowodowa,
- Nóż do cięcia włókien,
- Stripper,
- Narzędzie do ściągania powłok,
- Obcęgi małe boczne,
- Obcęgi duże boczne,
- Obcęgi do cięcia kabli,
- Śrubokręt krzyżak,
- Śrubokręt płaski,
- Pęceta zakrzywiona,
- Nóż tapicerski,
- Nożyczki do kewlaru,
- Palnik,
- Brzeszczot lub szlifierka kontowa,
- Chusteczki bezpyłowe,
- Izopropyl,
- Opaski zaciskowe.

W kolejnych artykułach będzie o projektowaniu i kosztorysie sieci FTTH, uzbrajaniu muf i różnych przełącznic a także o awariach i o ich usuwaniu.
Dziękuję za lekturę i pozdrawiam
Warszawa Praca | Oferty pracy Warszawa | Warszawa ogłoszenia praca | Praca w Warszawie ogłoszenia | Warszawa ogłoszenia |
Koszalin Praca | | Oferty pracy Koszalin | Koszalin ogłoszenia praca | Praca w Koszalinie ogłoszenia |
Gdańsk Praca | Oferty pracy Gdańsk | Gdańsk ogłoszenia praca | Praca w Gdańsku ogłoszenia |